Kredi Bulur Rehberi

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?

26.12.2019
48
Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır? Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir? Yeni doğan çocuk parası; anne ya da babadan herhangi birisinin TC vatandaşı olduğu ailelerde dünyaya gelen canlı çocuklar için devlet tarafından ödenen paraya denmektedir. Bu para miktarı çocuğun sıralamasına (kaçıncı çocuk olduğuna) göre değişmekte olup, sadece anne adına yatırılmaktadır. Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması halinde ise baba adına yatırılmaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar Ödenir?

Bu yardıma hak kazanan kişilere; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise toplam 600 TL yeni doğan çocuk parası ödemesi gerçekleştirilir. İkiz, üçüz, vs. Gibi doğumlarda da ücretler değişmektedir. Ayrıca unutulmaması gereken bu yardımın sadece bir defaya mahsus olduğudur.

Gurbetçilerin de Hakkı Bulunuyor

Gerek yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız ve gerekse de görevleri gereği yurt dışında yaşayan memurlar, diğer işçiler, vs. De yeni doğan çocuk parasına hak kazanmaktadır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve memurlarımız, bu hakkı kazanmaları halinde ilgili Büyükelçilikler vasıtasıyla başvurularını yapacak ve buna göre işlemleri yapılarak kendilerine biri ödeme gerçekleştirilecektir.

Nereye Başvuruda Bulunulacak?

Bu konuda en şanslı kesim memurlardır. Memurların bir çocuğunun olması halinde çalıştıkları kuruma bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları ile birlikte yeni doğan çocuk parası işlemini tamamlamış olurlar. Memurlar haricinde kalan kesim ise; yeni doğan çocuk parası ile ilgili başvurularını en yakın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ya da buna bağlı birimlere yapması gerekmektedir. Buraya giderek, yeni doğan çocuk parası başvurusu için hazırlamaları gereken dilekçeyi ve diğer belgeleri ibraz etmelidir. Başvurunun tamamlanması ile birlikte; başvurucunun müracaatı online sistemler üzerinden ilgili birimlere tevdii edilerek işlemler gerçekleştirilmektedir. Başvuru yapılan birimin yoğunluğuna göre makul sürelerde süreç tamamlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Boşanan Kadın Babasından Maaş Alır Mı?

Para Nereye Yatacak?

Yeni doğan çocuk parası başvurusunun tamamlanması ile birlikte artık ödemenin alınması aşamasına geçilecektir. Birimler tarafından yazışmaların, kontrollerin yapılması sonrasında hak kazanıldığı kesin olarak tespit edilecek kişilere PTT kanalıyla ödeme yapılacaktır. Az önce de söylediğimiz üzere; bu para annenin sağ ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması halinde anne adına yatırılacaktır. Baba bu parayı çekemeyecektir. Sadece anne kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek bu parayı çekebilir. Ancak anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise; bu durumda TC vatandaşı olan baba adına yatırılır.

Para Ne Zaman Yatar Çok Bekler miyim?

Bu konuda kesin bir süre verememekle birlikte, genel itibariyle 1 ay içerisinde işlemlerin tamamlandığı değerlendirilmektedir. Bu süre kısalabilir ya da bir miktar da daha uzayabilir ancak eninde sonunda paranız muhakkak yatırılacaktır. Eğer 3-4 ay gibi uzun süreler geçtiyse; başvurunuz ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine bir müracaatta bulunmanız ve başvurunuzun akıbetini sormanız sizin yararınıza olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.