Kredi Bulur Rehberi

Repo Çeşitleri Nedir, Repo Yatırımı Nasıl Yapılır?

29.12.2019
45
Repo Çeşitleri Nedir, Repo Yatırımı Nasıl Yapılır?

Repo Çeşitleri Nedir, Repo Yatırımı Nasıl Yapılır? Repo hakkında bilmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Şimdi sizlere bu çeşitlerin ve ne işlemlere yaradığı hakkında bilgiler verelim.

Düz repo: Belli bir menkul kıymeti geri taahhüdü ile satış yaparak kar edecek şekilde anlaşılmış olan tarihte satış işlemidir.

Ters repo: Düz repoda menkul kıymet geri alınmak üzere satılırken, ters repoda geri satılmak üzere alınır. Yani menkul kıymeti alan kişi borç verilmiş konumdaki kişi olur ve aldığı menkul kıymeti faiziyle geri verir.

Fiktif (karşılıksız) repo: Bir menkul kıymetin ya birden fazla alıcıya satılması ya da portföyde bulunmasa da sadece temsili olarak makbuz veya dekont ile el değiştirmesidir. Bu tür işlemlerde genelde biri gerçek iken diğeri hayali işlem olmaktadır.

Açık repo: Vadesi belli olmayan paranın günlük olarak değerlendirilmesidir.

Esnek repo: Karşı tarafla önceden belirlenen bir vadede paranın bir kısmının ödenmesi konusunda esneklik verir.

Gecelik repo: Vadesi bir gün olan repolardır. Valör Cuma gününe denk gelirse teslimat pazartesi gerçekleştirilir. Takas ertesi gün gerçekleşir.

Sürekli repo: Karşılıklı anlaşmayla belirlenen vade sonunda reponun otomatik olarak kendiliğinden yenilenmesidir. Döviz swapı repo: Tüm işlemlerin dövizle yapıldığı repolardır.

Vadeye kadar repo: Genellikle portföyünde yüksek getirili yatırım aracını bulunduran, vadenin bitim tarihi ödeme günü olan repolardır.

Repo Nedir?

Yatırım yapmak isteyenler, birikimlerini kısa vadeli ve sabit getiri sağlayan bir araca yatırmak istiyorsa repoyu tercih ederler. Diğer para piyasası araçlarından farklı olarak bir menkul kıymetin kısa vadeli olarak satılıp belli bir anlaşmalı tarihte geri alınması ile aradaki farktan kar edilmesidir.

Repo işlemi ile alım satımı yapılan kıymetler; hazine bonoları, devlet tahvilleri gibi güvenli yatırım araçları ve banka bonolarını, senetleri kapsar. Genelde risk almak istemeyen kişiler tarafından tercih edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Denizbank ATM Para Çekme ve Yatırma Limitleri Öğren

Repo Yatırımı Nasıl Yapılır?

Repo yatırımı iki şekilde yapılır. Birincisi bankalardan ikincisi ise borsadan yapılır. Bankalara internet üzerinden ya da direkt banka şubesinden yapabilirsiniz. Borsayı ise iyi araştırıp iyi bilmek gerekir. Bu işleri kulaktan duyma bilgiler ile yapmamamız iyi araştırmalar yaptıktan sonra işleme almanız gerekiyor. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Hasan dedi ki:

    Bankalardan Repo ve hazine bonosu islemi karsiliksiz olabilir …….banka batinca tmsf garantisine girmez