Kredi Bulur Rehberi

Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

01.06.2020
38
Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Öğrenci Kredisi nasıl alınır? Öğrenci olan kişiler krediler alabilir mi? Öğrenci Kredi Alabilir mi? Öğrenci Kredi her eğitim ve öğretim dönemin de oldukça ihtiyaç haline geldi. Eğitim sürecinde ki maliyetler ise hem ailelerin hem öğrencilerin maddi açıdan zorlamaktadır. Genelde öğrenciler burs alırken, bazı öğrenciler için burs yolu çıkmaz sokak gibidir. Oysa ki ailesinden ayrı şehirde okuyan yada okuyup çalışmakta olan öğrenciler kira, fatura, yol parası, temel gıda gibi birçok ihtiyacı olacağından, paraya her zamankinden fazla ihtiyaç duyarlar.

Özellikle ikinci öğretim harçların yatırılması gerektiği dönemde, öğrencilerin masrafları aile bütçesini dahi olumsuz yönde etkilemektedir. Bankaların öğrenciler için öğrenci kredisi ve eğitim kredisi paketleri bulunmaktadır. Geri ödeme koşulları bir birinden farklı olan eğitim kredisi paketlerini seçerken, her bankanın uyguladığı geri ödeme, ödeme başlama tarihi kıstaslar farklılık göstermektedir.

Öğrenci kredisi yada eğitim kredisi almanız gerektiği durumlarda her bankanın sizin için sunduğu oranları ve geri ödeme maliyetini hesaplamanız gerekmekte. Öğrenci kredisi almayı düşündüğünüz dönemde her bankaya teklif için müracaat etmeyiniz. Bu sizin kredi notunuzu düşürmenize neden olacaktır.

Öğrenci Kredisine Başvuru

Öğrencilerin, öğrenci kredisi için yaptığı kredi başvurusu, genellikle olumsuz sonuçlanır. Fakat başvuru yapılan aynı bankadan, en az 2 veya 3 yıl kredi kartı kullanan ve ödeme periyotlarını aksatmayan kişiler için bankaların istisnai uygulamaları vardır. Kredi notunun yüksek olması sebebi ile düşük limitli kredilerden öğrencilerin yararlandırıldığı bilinmektedir. Bunun sebebi ise özel bankaların müşteri ilişkileri politikasıdır.

Öğrenciye verilen krediler, daha çok burs veya eğitim kredisi amacı ile verilmektedir. Öğrenci kredisi şartlarının yerine getirilmesi koşulu ile verilen bu krediler, aile desteği veya kredi danışmanlığı hizmeti veren uzman kredi gibi kuruluşlar ile çekilebilmektedir. Öğrencilerin kredi alabilmesi için diğer yol, aile fertlerinden birinin ihtiyaç kredisi çekmesidir. Fakat eğitim kredilerinin faiz oranları daha düşük olduğu için, bu krediye yönelmek daha avantajlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için, belirli belge gereklidir. İlk olarak gelir beyanı, sigorta dökümü, ipotek olarak gösterilebilecek taşınamaz mallar, tapu gibi belgeler, banka tarafından istenmektedir. Belirli koşullarda kefil istene bilmektedir. Yarı zamanlı çalışan öğrencilerin, geliri ve sigortası bulunduğu için kredi çekmesi çok daha kolaydır. Çalışan öğrencilerin ödemeleri dengeli olduğu için, kredi notu da yüksek çıkar. Hemen her banka yarım gün dahi olsa çalışan öğrenciler için, öğrenci kredisi vermektedir.

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için, en önemlisi aile desteğidir. Ailenin gelir beyanı, kredinin çok daha kolay çıkmasını sağlar. Hatta aile fertlerinden birinin üzerine kredi başvurusu yapmak, istenilen miktarda kredinin çok daha kolay olarak çıkmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.