Kredi Bulur Rehberi

Kentsel Dönüşüm Kredileri Nelerdir?

16.03.2020
50
Kentsel Dönüşüm Kredileri Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Kredileri Nelerdir? Kentsel dönüşüm kredileri nasıl alırsınız? Bu kredilere herkes başvuru yapabilir mi? şimdi sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Bankaların sunmuş olduğu kredi seçenekleri arasında yer alan kentsel dönüşüm kredisi diğer kredilerden farklı olarak bakanlık tarafından lisanslandırılmış kuruluşlara başvuruda bulunduktan sonra alınabilmektedir.Kentsel dönüşüm kapsamına giren ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız olan, eski, hasarlı binaların yeniden yapımı sırasında ya da takviye ve güçlendirilmesi sırasında kullanılmak amacıyla bu krediyi almak mümkündür.Bunun için öncelikle deprem risk raporu almak gerekmektedir.

Daha sonrasında ise bakanlık tarafından lisanslandırılmış kuruluşlardan alınan bu deprem risk raporu ile birlikte kredi başvurusu yapılmaktadır. Risk raporunu alabilmek için öncelikle çevre ve şehircilik bakanlığının lisans verdiği kuruluşları başvuruda bulunmak gerekir. Daha sonra ise bakanlık tarafından risk raporu onaylanır ve binanın takviye edip güçlendirilmesi için ya da binanın yeniden inşaatı için bakanlıkla anlaşmalı olan bankalardan çok uygun koşullarda kredi almak mümkün olmaktadır hemen her banka vermektedir. Çevre ve şehircilik bakanlığı neredeyse bütün bankalarla anlaşma sağlayarak bu kredinin verilmesini kolaylaştırmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi 2020 

Kentsel dönüşüm kredileri bakanlık tarafından sübvanse edilmiş krediler ve her banka tarafından kullanılmaktadır. Bunun için bankalar müşterileri birbirinden farklı faiz oranları ile vade olanakları sunmaktadır. 24 ay ile 120 ay arasında vade sunulmaktadır. Bankalarda 2 yıl boyunca anapara ödemeden kredi kullanmak mümkün olmaktadır.
Bu krediyi alabilmek için öncelikle çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından lisans verilmiş olan kuruluşlara başvurulup risk raporu çıkartılması gerekir. Daha sonra riskli olan binada en az 1 seneden beridir kiracı olduğunu ispatlamak gerekmektedir. Eğer bu kiracılar başka bir yerde oturmak istiyorsa yine bu krediden yararlanabilir. Daha sonrasında ise bakanlık tarafından bu risk raporunun onaylanması söz konusudur.

Onay Sonrası Ne Olur?

Onayın hemen arkasından bankalara başvurarak kentsel dönüşüm kredisinden faydalanmak mümkündür. Bakanlık tarafından deprem risk raporu onaylandıktan sonra binadaki mülk sahipleri kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmektedir. Riskli olan binadaki kiracılar hisse başına 1300 TL değerinde geri ödemesiz taşınma yardımı almaktadır. Ancak bu kredilerden kentsel dönüşüm kira yardımından sadece bir tanesinin kullanılması söz konusudur. Bakanlık tarafından sübvanse edilmiş olan kentsel dönüşüm kredisini hasarlı, eski, deprem riski olan ev için almak söz konusudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TROY Ödeme Yöntemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu konuda ise bir takım ölçütlerin sağlanmış olması gerekir. Eğer kentsel dönüşüm kapsamındaki konut 100 metrekare ise kullanılacak olan kredi 100 metrekare ile 600 TL çarpımına eşittir. Yani yaklaşık 60 bin TL değerinde kredi kullanılması söz konusudur. Tabii bu kapsamda olan dairelerin büyüklüğü ne olursa olsun her daire için kullanılacak olan kredi tutarı 100 bin TL ‘ye geçmemektedir. Binada hak sahibi olan bir kişi için ise en fazla 500 bin TL değerinde kredi kullanılmasına izin verilmektedir. Tabi bununla birlikte bu belirlenen oran çevre şehircilik bakanlığı tarafından silinmiş faiz oranları için geçerlidir.

Kredim Olmuyor Demeyin

Her ne kadar çevre ve şehircilik bakanlığı böyle bir sübvanse ile kredi kullanılmasına izin verse de bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak çok daha farklı ek krediler kullanmaktadırlar. Diğer bir konu yüksek kira yardımıdır. Bu da yeni bakanlığın lisans verdiği kuruluşlar tarafından deprem risk raporu çıkarılıp onaylanması ile birlikte kullanılan bir kredidir. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan binanın risk raporu çıkartılıp onaylandıktan sonra kentsel dönüşüm kira yardımı için bakanlık il müdürlüğünü başvurmak gerekir.Kira yardımı 18 ay için verilmektedir. Ayrıca kentsel dönüşüm kira yardımı 650 tl ile sınırlandırılan ve geri ödemesiz olan bir kredidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.