Kredi Bulur Rehberi

Kefille Kredi Nasıl Alınır?

27.12.2019
63
Kefille Kredi Nasıl Alınır?

Kefille kredi nasıl alınır? Kefille kredi başvurusu yapmak için şartlar nelerdir? Kefille kredi veren bankalar hangileridir? Belgelenebilir geliri olmayan ya da daha önceki kredi ödemelerinin düzensiz olması nedeniyle kredi notunun düşük olan tüketicilerin yakın bir tarihte yeni bir kredi almaları oldukça zordur. Artık gerek reklam kampanyaları gerekse internette bankaların sitelerinde dolaşırken; “gelir belgesiz, evraksız başvuru”gibi ilanlarla karşılaşıyoruz. Ancak bu durum hem gelir durumu buna uygun hem de kredi notu yüksek tüketiciler için geçerli. Bankalar, kredi notu düşük olan tüketiciye kredi vermek istemiyor. Geçmişte ödemelerin düzensiz ve gecikmeli olarak yapılmış olması, yeni kredi alımlarında da risk oluşturuyor. O nedenle, kredi notu düşük olan ya da geliri olmayan tüketicilere bankalar, tıpkı eski günlerdeki gibi kefille kredi verebiliyor.

Kefille Kredi Nasıl Alınır?

Banka şubelerinden yapacağınız kredi başvurusunda, gelir durumu ve kredi notu kefil kriterlerine uygun bir kefil göstererek, belirli bir kredi limitine kadar kredi alabilirsiniz. Ancak dikkat, kredinize kefil olacak kişinin aynı haneden olmaması, düzenli bir gelirinin olması, aynı iş yerinde 6 aydan daha uzun bir süre çalışıyor olması ve kredi sicilinin temiz olması gerekmektedir. Bazı bankalar kredi notu düşük olan tüketicilere daha yüksek faiz gibi şartlar ile kredi verirken, bazı bankalar da kefil şartını koşuyor. Yani banka, alacağınız kredinin ödemelerini düzenli olarak yapacağınızı garanti altına almak istiyor. Peki, hangi bankadan kefille kredi nasıl alınır? Genel olarak şu bankadan kefil göstererek kredi alabilirsiniz demek zor. Çünkü kefil ön şartı ile kredi notu düşük olan bir tüketiciye kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifinde. Geçmiş gecikmeli ödemeleriniz ya da borcunuzdan dolayı icralık olmanız( daha sonra borcunuzu ödeseniz bile); yeni bir kredi başvurusu yapmak istediğinizde size zorluk çıkarır.

Kefille Kredi Başvurusu

Kefil göstererek kredi almak istiyorsanız; başvurularınızı kredi almak istediğiniz bankanın şubelerinden yapmalısınız. İnternetten, mobil şubeden ya da SMS ile yapılan başvurular; gelir durumu ve kredi notu kredi almaya uygun olan vatandaşlar için geçerlidir. Çünkü bu kanallar ile yapılan başvurular ekstra belge gerektirmez. Yalnızca T.C kimlik numarası ile başvuru yapılır. Kredi sicili bozuk olan ya da geliri olmayan vatandaşlarda ise bankalar ek evraklar talep etmektedir. Bu evrakların da başında kefilinizin gelir belgesi gelmektedir. Belgelenebilir net geliri olan bir kefiliniz varsa, bankanın kredi başvurusunda talep ettiği tüm belgeler ve kefilinizin belgeleri ile birlikte bankanın şubelerine giderek başvurunuzu banka çalışanı ile birebir görüşerek yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kefille Kredi Veren Bankalar 2020

Kefille kredi veren bankaların başında kamu bankaları gelmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden 60 ay vadeli ihtiyaç kredileri alabilirsiniz. Kredi başvurusu yaptıktan sonra bankalardan anında kredi almak istiyorsanız öncelikle hangi bankadan kredi başvurusu yapmanız gerektiğini önceden ayarlamanız gerekmektedir. Bu durumda kamu bankaları uygun faizlerle kredi veren bankalar olduğu için ilk tercihinizi bu bankalardan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca Denizbank, Garanti BBVA, ING, TEB gibi bankalardan da kefille kredi kullanmanız mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.