Kredi Bulur Rehberi

İnşaat Tamamlama Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

16.03.2020
24
İnşaat Tamamlama Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

İnşaat Tamamlama Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır? İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar hangileridir? İnşaat tamamlama kredisi almak için şartlar nelerdir? Sizlere bu yazımızda yarım kalan inşaatınız varsa ve kredi alacaksanız hangi şartlarda bankalardan işlem yapabilirsiniz bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Sizde inşaat tamamlama kredisi alarak hemen işlemlerinizi yapabilir ve ruhsatlarınızı alarak daire satışları sonrasında banka borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Bankalar her çeşit müşteriye kredi imkanı vermektedir. Kredi alacak olan kişiler bankalardan istedikleri zaman başvurularını yapabilirler. Emekli olan kişi emekli kredisi, esnaf olan kişi esnaf kredisi gibi ihtiyaçlara göre krediler vardır. İnşaat işiyle uğraşan ve inşaatlarda sıkıntı yaşayan kişiler maddi destek için bankaları tercih edebilirler. Banka tercih sebebi, uygun faizlerle kredi vermesidir. Aksi durumda inşaat işi ile uğraşanlar tefecilerin ellerine düştüğünü görmekteyiz. Sizde eğer banka sicilinizin iyi olduğunu düşünüyorsanız ve inşaatınızı tamamlamak istiyorsanız bu kredilere başvuru yapabilirsiniz. Şimdi sizlere şartlara uygun olduğunuzda hangi bankalardan kredi alacağınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Ziraat Bankası

Yarım kalan inşaatınızı veya iş yerinizi Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi ile destek alarak devam ettirebilirsiniz. Ziraat bankası inşaat tamamlama kredisi uygun faiz oranları ile 120 ay vadeye kadar verilmektedir. Kredi kullanabilmeniz için inşaatını %70’inin tamamlanmış olması gerekmektedir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra banka ekspertiz gönderecek ve tamamlanma durumuna bakacaklardır. Eğer uygun bulunursa inşaatı bitirmeniz için kredi alabileceksiniz. Kredi alabilmek için inşaatı bankaya ipotek olarak vermeniz gerekmektedir. Borcunuz bittikten sonra banka ipoteği kaldıracaktır. Bu kredi başvurusu için en yakın banka şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şekerbank 

Şekerbank’ta inşaatı yarım kalan kişilere kredi vermektedir. Şekerbank ev tamamlama kredisi ile 120 ay vadeye kadar kredi alabilirsiniz. Kredi başvurusu için almak istediğiniz inşaatın %60’ına kadar bitmiş olması gerekmektedir. Kredi başvuru sonrası banka kefil isteyebilir. Başvurmak istiyorsanız en yakın Şekerbank şubesine gidebilirsiniz.

Halkbank 

Kredi kullanmak istiyorsanız iş konunuzun gayrimenkul inşaatı ve ticareti dışında olması zorunludur. İnşaat tamamlama kredisi için en fazla inşaatınızın %70 oranında bitmiş olması gerekmektedir. Bankanın gönderdiği ekspertiz sonucu bitme oranı belli olacaktır. Bankaya başvuru yapmadan önce kendi ekspertizinizi yaptırabilir ve inşaat hakkında tamamlanma bilgisine sahip olabilirsiniz. Çıkan bu ekspertiz değerine göre %80’ine kadar kredilendirileceksiniz. 500.000 TL olan bir ekspertizli inşaatın 400.000 TL’sine kadar 120 ay vade ile kredi alabilirsiniz. Şu an için bu bankanın faiz oranı %1.23 olarak bilinmektedir. En yakın Halkbank şubesine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Alınır mı?

İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Diğer Bankalar 

 • Burgan Bank
 • Denizbank
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası (Faizsiz)
 • Albaraka Türk Katılım Bankası (Faizsiz)
 • Emlak Katılım Bankası (Faizsiz)

Kamu bankaları hariç bu bankalardan da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu bankalardan yüksek faizle krediler alabilirsiniz. Genel olarak inşaatların %70 tamamlanması istenecektir. Eğer kredinizi faizsiz olarak islami şartlara uygun almak istiyorsanız katılım bankalarını tercih edebilirsiniz.

İnşaat Tamamlama Kredisi İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Bu kredi başvurusunda bulunmak isteyenler genel olarak 120 ay vadeye kadar kredi alabilmektedirler. Faiz oranları sizin kredi notunuz ve banka performanslarına göre düşüş gösterebilir. Genel şartlardan en belirgin olanı da inşaatın tamamlanma durumudur. Eğer inşaatınız daha yeni başladıysa hiçbir bankadan kredi alamazsınız. En az %60 civarında bir tamamlanma söz konusu ise bankalardan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer daha düşük bir oranda tamamlanma ekspertizi varsa başka bir ev ipotek ettirip yine kredi alabilirsiniz.

Kredi alabilmeniz için şirket olmanız gerekmektedir. Şahıslar için bu kredilere bankalar pek sıcak bakmamaktadır. Bankaya giderken başvuru için şu evrakları yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

 • Nüfus Cüzdanı
 • Gelir Belgeleriniz
 • Bilanço
 • Vergi Levhası
 • Ortak Pay Belgesi
 • İmza Sirküsü
 • Binanın performans raporu

Bu evraklar ile başvurunuzu verdiğimiz bankalardan yapabilirsiniz. Başvurunuz 1-2 gün içinde değerlendirilip sizlere olumlu veya olumsuz olarak dönüş yapılacaktır. Bir önceki yazımız olan Kentsel Dönüşüm Kredileri Nelerdir? sayfasına giderek bu konu hakkında da bilgiler alabilirsiniz. 

kredibulur.net

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.