Kredi Bulur Rehberi

Güvenli Kira nedir? Kira Nasıl Sigortalanır?

16.03.2020
68
Güvenli Kira nedir? Kira Nasıl Sigortalanır?

Güvenli Kira nedir? Kira Nasıl Sigortalanır? Güvenli Kira ;Kiralarının gününde ödenmesi, ev sahipleri için çok büyük önem taşır. Kiranızı Sigortalamak istemez miydiniz? Güvenli Kira,Türkiye de ilk defa 2020 Yılında faaliyete geçecek olan sistemde; ev sahipleri evlerini kiraya verirken, kiracı bankadan kullanmış olduğu kredi ile ödeme yapar.

Bu sistemde; Ev sahibinin 1 yıllık kirası kendi şahsi banka hesabında bloke dedir. Her ay bir kira bedeli belirlediği günlerde blokeden çıkartılır. Bu şekilde ev sahibinin kirasını geç alma riski ortadan kalkar. Kiracılar ise bankalardan kullandıkları kredinin taksitini bankaya yatırır. 1 kira bedeline denk gelen taksit tutarı, kiracıya ekstra bir faiz ya da masraf yüklemez.

Ev sahiplerinin kiralarını düzenli aldığı, kiracıları ise Kefil, Komisyon, Depozito v.b. uğraşlardan kurtaran bu sistemi; Türkiye ve Dünyaya getiren, 2020 de anlaşmalı olduğu bankalar ile Türkiye’nin yükselen bir değeri olmaktadır.

Kiracı Kredi Borcunu Ödenmezse Ne Olur?

Güvenli Kira sisteminde; Ev sahibi 1 Yıllık kirasını kendi banka hesabında garanti altına almış olduğu için, Kiracısının kredi taksitini geç ödemesi ev sahibinin kirasını geç ya da hiç almama riskini ortadan kaldırır. Kiracının kredisini ödeyip ödememesi ev sahibini hiç bir şekilde bağlamaz, sorunlar kiracı ve İlgili Banka arasında çözülür.

Kredi Borcumuzu Ödeyemezsek Ne Olur?

Aslında bu soru kredi almadan önce, B planı oluşturmak adına sorulmalı ama genelde herkes krediyi ödeyebileceğini düşündüğü ve o anki parasal sıkıntıdan kurtulmak için borcun ödenememe kısmına pek de takılmazlar.

Kredi Borcu Ödenmezse Yasal Takip Olacak

Kredi borcunuzu ödeyemediğinizde, banka tarafından idari takip başlatılır. Buna bazen Merkez Bankası’nın kara listesine girmenizle sonuçlanacak yasal takip eşlik edebilir. Yasal takip başlamadan önce borçlu tarafa 90 günlük bir süre verilir. Bu süre içersinde borcunuzu ödediğiniz takdirde sadece gecikme faizi ödeme durumunda kalırsınız. Ancak 90 gün içerisinde kredi borcunuzu kapatmazsanız bankalar hakkınızda idari takip başlatırlar. 90 gün boyunca banka size sms ya da mal ile ulaşmaya çalışır. Ancak 90 günün bitiminde sizinle direkt temas kurarak ek 7 gün süre daha verir. Sizden geciktirdiğiniz 3 aylık ödemeyi talep eder. Bu sürede bankanızdan kredi borcunuzu yapılandırmasını isteyebilirsiniz. Bu teklif sizden de gelebilir, banka da teklif edebilir. Yapılandırma oluşturulmasında herhangi bir sıkıntı yoksa borcunuz borç miktarı, faizler ve ödeme yapabileceğiniz sıklık göz önünde bulundurularak yeni bir ödeme planıyla size sunulur. Yapılandırma tercih edilmeyecekse borç transferi yapan bankalara yapılandırma için kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yapılandırma yapmayı kabul etmezseniz sizin için artık hukuki bir süreç başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır ve Satılır?

Kredi Borcunda Hukuki Süreç Nasıl İşler?

Bu süreç avukatlar tarafından takip edilir ve Merkez Bankası’nın kara listesine girmiş bulunursunuz. Daha sonra kredi almaya karar verdiğinizde kara listede bulunduğunuz için bankalar size kredi verirken zorluk çıkaracaktır. Bu durumda 5 yıl boyunca kredi alamazsınız. Ayrıca banka hesaplarınız bloke edilebilir, maaşınızın bir kısmına el konulabilir ve icraya verilebilirsiniz. Haciz durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Birçok insanın en büyük korkularında biri borcunu ödeyemezse hapse girmektir. Ancak anayasamızın 38. Maddesine göre ‘’Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.’’ Bazı bankalar, sizi korkutmak ve borcunuzu ödetmek için hapis cezasını öne sürerler. Bu tür tehditleri ciddiye almanıza gerek yoktur. Hapis cezası ancak bir şekilde geçerli olabilir.

Eğer borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt ettiğiniz bir belge varsa ve icra müdürü tarafından imzalandıysa ve borcu belirlenen sürede ödemezseniz, 3 ay süre ile hapis yatma durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle borç ödeme konusunda sıkıntı yaşanacaksa bu tür belgeleri imzalamamak en iyisidir.

Aktifbank 40.000 TL İhtiyaç Kredisi 60 AY

Genel olarak bu tür sorunlarla hem maddi, hem de manevi açıdan yıpranmamak için borcun en azından asgari tutarını yaptırmak sizi rahatlatacaktır. Ancak kredi alırken en dikkat edilecek husus ayağı yorganına göre uzatıp, ödeyebileceğiniz taksitlere girmenizdir.

Sizlere bu yazımızda güvenli kira hakkında bilgiler verdik. Bir önceki yazımız olan Kefille Kredi Veren Bankalar adlı yazımızı okuyarak bu konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.